żródło: https://radioram.pl/articles/view/52131/Mamy-Czas-Bye-Bye-HPV (materiał dźwiękowy dostępny w linku)
Z ekspertką ginekolożką Kariną Barszczewską i dyrektorem operacyjnym SEXEDPL Łukaszem Adamskim rozmawiamy o kampanii Bye Bye HPV. Odpowiadamy na pytania: ile Polek i Polaków miała styczność z HPV, jak się zarażamy wirusem, kto i jak może się zaszczepić, jak wygląda test na HPV i do jakich chorób może prowadzić wirus.
4 marca sexed.pl wystartował z kilkumiesięczną kampanią Bye Bye HPV, w której skupiono się na edukacji w zakresie przeciwdziałania chorobom przenoszonym drogą płciową, a w szczególności HPV oraz na promocji szczepień profilaktycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. SEXEDPL chcem normalizować szczepienia na HPV także wśród chłopców i przypominać, jak ważne są badania profilaktyczne.
Zapraszamy na rozmowę z ekspertką ginekolożką Kariną Barszczewską i dyrektorem operacyjnym SEXEDPL Łukaszem Adamskim o profilaktyce, mitach i edukacji – materiał dźwiękowy dostępny jest w linku źródłowym.
HPV (Human Papilloma Virus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego to patogen, z którym zetknie się w ciągu życia niemal 80 proc. Polek i Polaków. Najbardziej powszechną drogą zakażenia jest seks: waginalny, analny, oralny, ale także petting, czyli pieszczoty bez penetracji. Ale wirusa HPV wykrywa się także u osób, które nigdy nie współżyły, bo wirusem można zarazić się także poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej.
Jesteśmy ostatnim z krajów europejskich, który wprowadza taką możliwość. Chcemy nagłośnić temat HPV, by każdy Polak bez względu na wiek i fakt czy ma dzieci, podjął pierwszy krok i się zbadał. Następnym będzie szczepienie, które jest chyba najlepszym prezentem, jaki możemy sobie sprawić. Projekt Bye Bye HPV składa się z czterech odsłon, podczas których będziemy odzierać HPV z mitów, fake newsów i mówić o nim w każdej możliwej perspektywie. Dzięki ekspertom nasza praca będzie jakościowa i wiarygodna. Bye Bye HPV!