źródło: https://sexed.pl/karina-barszczewska-edukacja-seksualna-musi-byc-kompleksowa/
Doktorka nauk medycznych. Specjalistka położnictwa i ginekologii. Karina Barszczewska prowadzi profil edukacyjny @medycyna_na_obcasach (93,8 tys. obserwujących), gdzie porusza tematy związane z problemami intymnymi kobiet. Na jej profilu odnaleźć można interesujące treści dotyczące profilaktyki zdrowotnej, edukacji seksualnej czy leczenia kobiecych chorób. To jedna ze stu osób, które znalazły się na naszej liście 100 SEXEDPL i Forbes Women.
Skąd czerpać wiedzę o seksie i seksualności?
Wiedzę o seksie i seksualności można czerpać z wielu źródeł. Ważne, aby szukać informacji u wiarygodnych osób takich jak edukatorzy seksualni, lekarze, specjaliści ds. zdrowia seksualnego w tym seksuolodzy, rzetelne strony internetowe poświęcone zdrowiu, a także literatura naukowa i popularnonaukowa. Szkoła i programy edukacyjne mogą również dostarczać wartościowych informacji pod warunkiem, że są prowadzone w sposób otwarty i oparty na faktach.
Czy rodzice rozmawiali z tobą o seksie? Czy seks był tematem tabu?
W moim domu nie było tematów tabu. Wiem jednak, że w wielu kulturach i rodzinach seks może być tematem tabu, co może utrudniać otwarte rozmowy na ten temat. Rodzice mogą czuć się niepewnie lub nieprzygotowani do prowadzenia takich rozmów, co wynika z ich własnych ograniczeń, wychowania lub braku dostępu do rzetelnej wiedzy. Ważne jest, aby przełamywać te bariery i stwarzać przestrzeń dla otwartego dialogu.
Dlaczego tak trudno jest w Polsce rozmawiać otwarcie o seksualności?
Trudności w otwartej rozmowie o seksualności w Polsce mogą wynikać z wielu czynników, w tym z konserwatywnych norm społecznych, wpływu religii oraz braku kompleksowej edukacji seksualnej w szkołach. Te aspekty kulturowe i społeczne mogą wpływać na poziom komfortu ludzi w rozmowach o seksualności oraz na dostępność i jakość informacji na ten temat.
W jakich tematach związanych z edukacją seksualną nastolatki/dorośli mają braki?
Braki w edukacji seksualnej mogą dotyczyć wielu aspektów, takich jak zdrowie reprodukcyjne, metody antykoncepcji, bezpieczny seks, zgoda seksualna, orientacja seksualna, tożsamość płciowa, relacje międzyludzkie oraz przeciwdziałanie przemocy seksualnej. Ważne jest, aby edukacja seksualna była kompleksowa i obejmowała szeroki zakres tematów.
W jaką wiedzę i umiejętności wyposażyć dziecko, żeby mogło przygotować się świadomie do rozpoczęcia życia płciowego?
Dzieci i młodzież powinny być wyposażone w wiedzę na temat zmian zachodzących w ciele podczas dojrzewania, znaczenia zgody, bezpiecznego seksu, antykoncepcji, zdrowia reprodukcyjnego oraz szacunku dla różnorodności seksualnej i tożsamościowej. Ważne jest także rozwijanie umiejętności komunikacji, podejmowania decyzji i krytycznego myślenia.
Jakie zagrożenia, negatywne zjawiska wynikają z braku mądrej edukacji seksualnej?
Brak odpowiedniej edukacji seksualnej może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, takich jak nieplanowane ciąże, przenoszenie chorób przenoszonych drogą płciową, doświadczanie przemocy seksualnej, problemy związane z tożsamością i orientacją seksualną, a także brak umiejętności budowania zdrowych relacji. Edukacja seksualna jest kluczowa w promowaniu zdrowia seksualnego i ogólnego dobrostanu.