Przejdź do treści

Medycyna na obcasach

Co oznacza mommy makeover?

Jako kobieta ginekolog chciałam ci powiedzieć, że jest wiele sposobów na to, aby przywrócić funkcjonalność i wygląd okolicy intymnej sprzed okresu ciąży.
Dawniej kobiety musiały się zmagać ze wszystkimi konsekwencjami jakie powoduje ciąża i poród.
Noszenie wkładek dzień w dzień z lęku, że możesz popuścić mocz nie jest rozwiązaniem.
Po co masz się stresować podczas kichnięcia, kaszlu, infekcji, czy współżycia?
Tak naprawdę większość tych objawów nasili się po menopauzie, kiedy cała gospodarka hormonalna ulegnie ogromnym zmianom.
Nie odczuwasz przyjemności ze współżycia po porodzie? To nie jest już problemem.
Miałaś nacięte krocze? Blizna jest nieestetyczna? Nie podoba ci się twoje krocze? To nie jest już problemem .
Medycyna wyszła naprzeciw tobie, daje nam, kobietom, szansę na normalne życie.
Mówienie kobietom, że tak już musi być, albo, że to naturalna kolej rzeczy jest brakiem wiedzy z zakresu nowoczesnej medycyny.

Mommy makeover to kombinacja zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej i ginekologii estetycznej, a raczej rekonstrukcyjnej, które pomagają kobiecie wrócić do wyglądu sprzed okresu macierzyństwa.

Dzięki łączeniu procedur możemy uniknąć wielokrotnego znieczulania. To, o czym warto pamiętać, to możliwość powrotu naszego ciała do formy. Pamiętaj – zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek ingerencję chirurgiczną – daj sobie czas.

Jakie zabiegi wchodzą w skład mommy makeover?

  • Plastyka brzucha
  • Operacje piersi
  • Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i rekonstrukcyjnej


Jako specjalista ginekologii i położnictwa, skupię się na ostatnim podpunkcie.

Poród to dla organizmu kobiety olbrzymi wysiłek, który niekiedy skutkuje przykrymi dolegliwościami w obrębie narządów intymnych – rozluźnienie pochwy, dysfunkcje seksualne, nietrzymanie moczu – to tylko część problemów, które mogą pojawić się u kobiet po urodzeniu dziecka.

W zależności od skali problemu możemy zaoferować zarówno zabiegi nieinwazyjne, jak również inwazyjne.

Do nieinwazyjnych zabiegów zaliczamy:

  • Laseroterapię
  • Hifu
  • Radiofrekwencję
  • Zabiegi z użyciem: osocza bogatopłytkowego, fibryny, komórek macierzystych, kwasu hialuronowego


Czasem zdarza się, że zabiegi nieinwazyjne nie są w stanie całkowicie poradzić sobie z licznymi zmianami jakie zaszły podczas ciąży i przede wszystkim porodu. W takich przypadkach do gry wkracza ginekologia zabiegowa.

Plastyka pochwy i krocza to zabieg mający na celu rekonstrukcję właściwego, anatomicznego położenia krocza poprzez odpowiednie podniesienie tkanki łącznej i mięśni. W efekcie niwelujemy dyskomfort, jaki powoduje w codziennym życiu nieprawidłowo położone krocze oraz następuje wyraźna poprawa doznań seksualnych.

Moja rada

W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie wam pomóc i do tego cały czas się rozwija. Proszę, nie zapominajcie o tym. Nie bójcie się pytać, nie wstydźcie się pokazać z czym się zmagacie. Nie wierzcie w to, że „taka wasza uroda”. Jesteśmy po to, aby wam pomóc i zadbać o wasz komfort.

© Karina Barszczewska