Przejdź do treści

Medycyna na obcasach

ANTYKONCEPCJA PRZYJMOWANA W SPOSÓB CIĄGŁY

Od czasu powstania tabletek antykoncepcyjnych w latach 60 XX wieku wiele się zmieniło, zarówno pod względem ich składu, ilości hormonów w nich zawartych, a także schematu ich przyjmowania.

Schemat przyjmowania 21+7 miał na celu „odzwierciedlić prawidłowy cykl” kobiety.
W tym „naśladowaniu cyklu” chodziło o to, aby tabletki przyjmować przez 21 dni, po czym przez kolejne 7 dni cierpliwie czekać na krwawienie (tak zwane krwawienie z odstawienia).

Po jakimś czasie wymyślono kolejny schemat 24+4, czyli przyjmujemy tabletki przez 24 dni, po których ma się pojawić krwawienie. Ta koncepcja miała zmniejszyć objawy takie jak bóle głowy, uczucie napięcia, rozdrażnienia, czy wzdęcia.
W 2019 roku FSHR (Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare) wydało nowe rekomendacje na temat tabletek antykoncepcyjnych.

TERAZ FAKTY:

  1. Z medycznego punktu widzenia NIE MA ŻADNEJ merytorycznej przesłanki mówiącej o tym, aby robić przerwę 4 czy 7 dniową;
  2. Przyjmowanie tabletek ciągiem NIE ma negatywnego skutku na błonę śluzową macicy i ryzyko jej rozrostu, czy nawet raka;
  3. Nie zwiększa w sposób istotny (w porównaniu do kobiet, które robią przerwę 4 czy 7 dniową) ryzyka zakrzepowo-zatorowego.
    A teraz zapytasz mnie. Pani doktor…Ale jak to tak bez krwawienia? Przecież ja się ”oczyszczam”.
    Od razu obalę mit. Krwawienie, które rzekomo służy oczyszczaniu, jest tak naprawdę rezerwuarem bakterii (krew to pożywka dla bakterii). Zaskoczona?
  4. Metaanalizy pokazały, że przyjmowanie ciągiem tabletek ma pozytywny wpływ na endometriozę, bolesne miesiączki, czy zespół napięcia przedmiesiączkowego poprzez zmniejszenie nasilenia dokuczliwych objawów im towarzyszących!


Przyjmowanie ciągiem antykoncepcji jest dedykowane także kobietom uprawiającym sport wyczynowo, które nie chcą się denerwować, czy dostaną miesiączkę czy nie. Są także dobrą opcją dla kobiet w okresie przed menopauzą aby zmniejszyć objawy wypadowe.

Badania pokazują, że przerwę powinnyśmy zrobić raz na 3 miesiące (czyli w ciągu roku mamy 4 miesiączki). Dzięki temu nie wydajemy tyle na środki higieniczne

Od razu zastrzegam, że ten post nie jest poradą antykoncepcyjną i jeśli chciałybyście taką metodę zastosować musicie porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem.

© Karina Barszczewska